2020 Idaho State Champions Results
Thanks for an incredible competition!

Everyone had a great time and we loved seeing everyone dance so well.

Age division winners, state champions, and overall teams listed below:

Dance Age Division Winners
Clogging Age Division Winners

New! Age Divisions listed by Director

Below are the 2020 Idaho State Champions! 
All-Idaho Based studios were eligible for the State Champion titles.
All Dancers were eligible for Overall Titles!

DANCE
State Champions

Jazz Team - Aspire
Lyrical Team - Aspire
Hip Hop Team - TGG Minnies & Ghetto Squad


Contemporary Solo - Ashylnn Wilde
Jazz Solo - Ashylnn Wilde
Lyrical Solo - Jean Marie Blackman Harlow
Hip Hop - Diamond Quijano

Duo/Trio - Aubree S Whitely J
 

Overall Queen Soloists
1st - Ashlynn Wilde
2nd - Diamond Quijano
3rd - Kayleen Weaver

Clogging/Power Tap
State Champions

 

Clogging  
Overall Winners

A Cappella Solo Jr 1st - Elizabeth Quinton
A Cappella Solo Jr 2nd - Dalton Rivkind
A Cappella Solo Jr 3rd - Ammanda Hall
A Cappella Solo Jr 4th - Sienna Stevens
A Cappella Solo Jr 5th - Kaitlyn Bryant

A Cappella Solo Senior 1st - Hollin Henderson
A Cappella Solo Senior 2nd - Mallori Vawdrey
A Cappella Solo Senior 3rd - Izabelle Harris
A Cappella Solo Senior 4th - Eli Olsen
A Cappella Solo Senior 5th - Jenna Osborn

A Cappella Solo YA 1st - Logan Quinton
A Cappella Solo YA 2nd - Brooklyn Evans
A Cappella Solo YA 3rd - Madalyn Alder
A Cappella Solo YA 4th - Adison Hillstead
A Cappella Solo YA 5th - Brindie Bishop


Duet A Cappella Jr 1st - Presley & EvVah Fewkes
Duet A Cappella Jr 2nd - Elizabeth Quinton & Haylee Hill
Duet A Cappella Jr 3rd - Presley Munns & Tyann Wright
Duet A Cappella Jr 4th - Kaitlyn Bryant & Presley Munns
Duet A Cappella Jr 5th - Abby Clifford & Zaidee Larson

Duet A Cappella Senior 1st - Mallori Vawdrey & Sydney Coffman
Duet A Cappella Senior 2nd - Eli Olsen & Izabelle Harris
Duet A Cappella Senior 3rd - Madalyn Alder & Sydney Coffman
Duet A Cappella Senior 3rd - Ashley Rasmussen & Skyler Kingsbury
Duet A Cappella Senior 4th - Tayler Brown amd Tyler Daley
Duet A Cappella Senior 5th - Brooklyn Earl and Mikkel Rock

Duet Jr 1st - Presley & EvVah Fewkes
Duet Jr 2nd - EvVah Fewkes & Emily Holmberg
Duet Jr 3rd - Presley Fewkes & Brynn Thomas
Duet Jr 4th - Lacey & Tyann Wright
Duet Jr 5th - Kaitlyn Bryant & Tyann Wright

Duet Senior 1st - Logan Quinton & Oakley Hawkins
Duet Senior 2nd - Mallori Vawdrey & Hollin Henderson
Duet Senior 3rd - Tayler and Tariah Brown
Duet Senior 4th - Lexie Jex & Emily Holmes
Duet Senior 5th - Hollin Henderson & Sydney Coffman
Duet Senior 5th - Shanna Anderson & Ashley Rasmussen


Duet Short Jr 1st - Alexis & Mallori Vawdrey
Duet Short Jr 2nd - Maggie Borchert & Emily Holmberg
Duet Short Jr 3rd - Presley Munns & Tyann Wright
Duet Short Jr 4th - Avarie kofford & Amoree Scholer

Duet Short Senior 1st - Jenna Osborn and Tyler Daley
Duet Short Senior 2nd - Jennie Griener and Brooklyn Earl
Duet Short Senior 3rd - Hollin Henderson & Sydney Coffman
Duet Short Senior 4th - Presley Munns & Sydney Coffman
Duet Short Senior 5th - Jade Cash & Presley Fewkes

Freestyle Female Jr 1st - Presley Fewkes
Freestyle Female Jr 2nd - EvVah Fewkes
Freestyle Female Jr 3rd - Maggie Borchert
Freestyle Female Jr 4th - McKell Poll
Freestyle Female Jr 5th - Elizabeth Quinton


Freestyle Female Sr 1st - Hailey Shope
Freestyle Female Sr 2nd - Mallori Vawdrey
Freestyle Female Sr 3rd - Madison Myers
Freestyle Female Sr 4th - Aubree Adams
Freestyle Female Sr 5th - Avery Ellis

Freestyle Female YA 1st - Kandice Anderson
Freestyle Female YA 2nd - Ashley Anderson
Freestyle Female YA 3rd - Kayla Dean
Freestyle Female YA 4th - Brooklyn Earl
Freestyle Female YA 5th - Madalyn Alder


Freestyle Male Jr 1st - Tanner Parker
Freestyle Male Jr 2nd - Gavin Wardell
Freestyle Male Jr 3rd - Dalton Rivkind
Freestyle Male Jr 4th - Chaz Attebury

Freestyle Male Senior 1st - Skyler Kingsbury
Freestyle Male Senior 3rd - Logan Quinton
Freestyle Male Senior 2nd - Eli Olsen
Freestyle Male Senior - Hayes Carter
Freestyle Male Senior - Wade Vawdrey

 

Idaho State Champions

A Cappella Jr - Logan Quinton
A Cappella Sr - Elizabeth Quinton
Female Freestyle Jr - Elizabeth Quinton
Female Freestyle Sr - Mallori Vawdrey
Male Freestyle Jr - Tanner Parker
Male Freestyle Sr - Eli Olsen
Short Duet Jr - Alexis and Mallori Vawdrey
Short Duet Sr - Hollin Henderson & Sydney Coffman
A Cappella Duet Sr -Mallori Vawdrey & Sydney Coffman
A Cappella Duet Jr -Elizabeth Quinton and Haylee Hill
Duet Jr - Lacey & Tyann Wright
Duet Sr -  Logan Quinton & Oakley Hawkins

Traditional Line Team -  Ground Control Kryptonix
Line Team - LaChere's Fab 5 Elite

Precision - LaChere's Fab 5 Elite
A Cappella Team -  Fab 5 Elite Addiction
A Cappella Production - Ground Control Kryptonix
Open Team -  LaChere's Fab 5 Elite
Standing Line Team -  Feb 5 Elite Addiction
Small Team  -  LaChere's Fab 5 Elite

 


OVERALL TEAMS AND STUDIOS
Dance

Team Overall Name Director's Name
Novice Team Overall Grand Champion Extreme Project Senior Team Alicia Cavazos
Novice Team Overall Grand Champion AFS Juniors Ashley Ames and Jesalee Smith
Novice Team Overall Grand Champion stars Brook Jensen
Novice Team Overall Grand Champion Petites Brook Jensen
Novice Team Overall Grand Champion Star-Steps Trina Waugh
Novice Team Overall Grand Champion Spotlights Valerie Dansie
Novice Team Overall Grand Champion AAD Studio Amanda Wherry
Novice Team Overall Grand Champion AFS Teens Ashley Ames and Jesalee Smith
Novice Team Overall Grand Champion AFS Juniors Ashley Ames and Jesalee Smith
Novice Team Overall Grand Champion AFS Seniors Ashley Ames and Jesalee Smith
Beginning Team Overall Grand Champion Sr Company Brook Jensen
Beginning Team Overall Grand Champion Fort Hall Dance Crew Mia Murillo
Beginning Team Overall Grand Champion Senior Elite Michelle Summers
Beginning Team Overall Grand Champion Gem Dancers Samantha Daniels
Beginning Team Overall Grand Champion Mustang Dance Team Tiffany Chandler
Novice Team Overall Grand Champion Dazzle-Steps Trina Waugh
Novice Team Overall Grand Champion Diva Dance Studio Wendy Schild
Intermediate Team Overall Grand Champion Teen Elite Brook Jensen
Intermediate Team Overall Grand Champion Reign Elite Jackie Frazier
Intermediate Team Overall Grand Champion What Squad Jared Lopez
Intermediate Team Overall Grand Champion Intermediate Gold Team Krista Briggs
Intermediate Team Overall Grand Champion Diamond Dancers Samantha Daniels
Intermediate Team Overall Grand Champion Spartan Dance Force Sandee Nelson
Intermediate Team Overall Grand Champion Diva Cheer Company Wendy Schild
Advanced Team Overall Grand Champion Aspire Brook Jensen
Advanced Team Overall Grand Champion Ghetto Squad Jared Lopez


Clogging

 
Team Overall Name Director's Name
Novice Team Overall Grand Champion Starz Unlimited Miniz Brandi Gollinger
Novice Team Overall Grand Champion DoubleTap Dudes and Dolls Krista Hasler
Novice Team Overall Grand Champion LaChere's Fab 5 Rec Elementary LaChere Vawdrey & Emily Wright
Novice Team Overall Grand Champion Fuzion Sparklers Marcel Parkinson
Novice Team Overall Grand Champion Xpress Novice Shaundalee/Melissa Morgan
Beginning Team Overall Grand Champion Starz Unlimited Rising Starz Brandi Gollinger
Beginning Team Overall Grand Champion K&C'S FAB 5 VELOCITY Kandice Anderson & C. Gib
Beginning Team Overall Grand Champion In Step Clogging Super Stompers Kasandra Parker
Beginning Team Overall Grand Champion In Step Clogging Sweet Shufflers Kasandra Parker
Beginning Team Overall Grand Champion LaChere's Fab 5 Dynamite LaChere Vawdrey & Emily Wright
Beginning Team Overall Grand Champion IR-Blue Angels Robbie Walker
Intermediate Team Overall Grand Champion Ground Control Cosmic Girlz Adison & Hailey Hillstead
Intermediate Team Overall Grand Champion Starz Unlimited Shining Starz Brandi Gollinger
Intermediate Team Overall Grand Champion K&C'S FAB 5 BLUSH Kandice Anderson & C. Gib
Intermediate Team Overall Grand Champion In Step Clogging Hip Hoppers Kasandra Parker
Intermediate Team Overall Grand Champion LaChere's Fab 5 Intensity LaChere Vawdrey & Emily Wright
Intermediate Team Overall Grand Champion IR-Superstars Robbie Walker
Advanced Team Overall Grand Champion Ground Control Prodigy Adison & Hailey Hillstead
Advanced Team Overall Grand Champion K&C'S FAB 5 SYNERGY Kandice Anderson & C. Gib
Advanced Team Overall Grand Champion In Step Clogging Dynamite Dancers Kasandra Parker
Advanced Team Overall Grand Champion LaChere's Fab 5 Sr Allstars LaChere Vawdrey & Emily Wright
Advanced Team Overall Grand Champion LaChere's Fab 5 Jr Allstars LaChere Vawdrey & Emily Wright
Championship Team Overall Grand Champion Ground Control Legacy Adison & Hailey Hillstead
Championship Team Overall Grand Champion In Step Clogging Voltage Kasandra Parker
Championship Team Overall Grand Champion LaChere's Fab 5 Shockwave LaChere Vawdrey & Emily Wright
Championship Team Overall Grand Champion Foothill Flammable Tara Osborn
Championship Team Overall Grand Champion Foothill Fire Tara Osborn
Pro Team Overall Grand Champion Ground Control Kryptonix Adison & Hailey Hillstead
Pro Team Overall Grand Champion Extreme Rhythm Bethany Hulse
Pro Team Overall Grand Champion K&C'S FAB 5 ADDICTION Kandice Anderson & C. Gib
Pro Team Overall Grand Champion Fab 5 Elite Addiction LaChere Vawdrey & Emily Wright
Pro Team Overall Grand Champion Foothill Fury Tara Osborn
Pro Team Overall Grand Champion NRG All Pro Vickie Neilson
Pro Team Overall Grand Champion NRG Rockerz Vickie Neilson

 

CONGRATULATIONS!

See you all next year!

Randy & LaChere Vawdrey, Valerie Dansie, Wendy Schild
Idaho State Championships Staff